Stor Perde Temizliği

Stor perde temizliği nasıl yapılır? Günümüzde en fazla tercih edilen perde modellerinin başında stor perdeler gelmektedir. Geçmiş yıllarda bilhassa işyerleri ve diğer umumu açık mekanlarda kullanılan stor perdeler, günümüzde evlerde de yerini almayı başarmıştır. Yapısı gereği hem sportif hem de resmi bir hava katan stor perdeler, modern olmasının yanı sıra kolay temizlenme özelliğine de sahiptir. Bu özelliği neticesinde bilhassa evlerde sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Nitekim stor perde temizliği esnasında, yerinden sökülmeden de perde temizlenebiliyor.

Stor perde temizliği ev ortamında basit yöntemler ile gerçekleşebilmektedir. Nitekim ele alınan bir bez yardımıyla, stor perdenin mekanizmasına zarar vermeden temizleme işlemi her zaman yapılabilmektedir. Stor perdenin modernliğinin yanı sıra kolayca tozunun alınması en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Bu nedenle stor perde yerinden çıkartılmadan basit bir şekilde temizlenebilmektedir. Tek dikkat edilecek husus, temizleme işlemi esnasında mekanizmanın bozulmamasına özen gösterilmesi ve malzemenin yapısına zarar verilmemesidir. Malzemenin yapısına zarar gelmemesi için, stor perde temizliği esnasında ıslak bir bez kullanılması önerilmektedir.

Stor Perde Temizleme İşlemi Esnasında Nasıl Yıkanır?

Stor perde temizliği esnasında sadece toz alma değil, detaylı bir temizlik isteniyorsa kuru temizleme ya da özel iş olarak stor perde temizliği yapan firmalara başvurulabilmektedir. Bunun nedeni ise, stor perdelerin çamaşır makinesinde yıkanmamasıdır.

Fakat yine de stor perde temizliği evde yapılmak isteniyorsa, halı yıkanır gibi stor perde de yıkanabilir. Bunun yapılabilmesi için öncelikle perdenin mekanizmadan ayrılması gerekmektedir. Mekanizmadan ayrılan perde düz bir zemine serilir ve yumuşak bir fırça yardımıyla sert darbelerden kaçınılarak detarjanla temizlenir. Yıkma işleminin ardından bol su ile stor perde tekrar temizlenir ve güneşin altında kurutularak tekrar mekanizmaya yerleştirilir.

Eğer evde stor perde temizliği yapılabilecek uygun bir zemin yoksa, perde çıkarıldıktan sonra banyoda dikey bir şekilde asılarak yine yıkama işlemi gerçekleştirilebilir. Perde dikey bir şekilde tutulurken, kademeli olarak yıkanabilir. Yıkamanın ardından rulo yapılan perdenin suyunun akması için bir müddet beklenir. Akabinde hafif nemli halde bulunan perde tekrar kuruması için yerine asılır.

Stor perde temizliği esnasında deterjan olarak sabun kullanılabilir. Eğer piyasadaki temizlik ürünleri tercih ediliyorsa, perde silme deterjanı da kullanılabilir.

Stor Perde Temizliği nasıl yapılır

Evde Stor Perde Temizliği İçin Gerekli Püf Noktalar

Stor perde temizliği işleminin evde yapılabilmesi için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Bu malzemeler; sabun, su, yumuşak bez ve yumuşak bir fırçadır. Stor perde temizliği işlemi için perde öncelikle sarılır, sağ ve sol kilitleri açılarak rulosundan çıkartılır. Akabinde düz bir yüzeye kırışıklık olmayacak bir şekilde serilir. Eğer zemine düz sarılmaz ve kırışıklık olursa suyun etkisi nedeniyle perdenin yapısı bozulabilir. Deterjan köpürtme ve yıkama esnasında sıcak su kullanılması gerekmektedir. Sıcak suyun etkisi ile toz ve kirler kolayca temizlecektir. Durulama esnasında ise soğuk su kullanılmalıdır. Yıkama işleminin ardından perdenin katlanmamasına dikkat edilmelidir.

Birçok stor perde modeli bulunmaktadır. Stor perde modellerine göre farklı silme ve yıkama işlemi yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, baskılı bir stor perde modeli kullanılıyorsa renklerin solmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Stor Perde Modeli Ütülenir mi?

Stor perde temizliği işleminden sonra perde kırışırsa ilk akla gelen ütülemektedir. Stor perde ütülendiğinde kırışıklığı biraz giderilebilir. Fakat bilinmesi gerekir ki ütüleme işlemine uğrayan bir stor perdenin apreleri kalıcı halde zarar görebilir. Söz konusu apreler, perdenin parlak gözükmesini sağlayan maddelerdir. Apreler ekstra maliyet ile yenilenebilmektedir. Bu nedenle ütüleme işlemi önerilmez.

Stor Perde Çıkarılmadan Temizlenir mi?

Stor perdenin çıkartılmadan temizlenmesi için öncelikle tamamen açılması gerekir. Temizleme işleminde üst yüzüylere ulaşabilmek için merdivenden yardım alınabilir. Temizleme işleminin sağlanabilmesi için bir kap içerisinde ılık su ile birlikte sabun köpürtülebilir. Bunun yanı sıra deterjan da tercih edilebilir. Akabinde yumuşak bir bez, hazırlanan suda gezdirilir ve temizleme işlemine başlanır. Tozlar temizlendikten sonra soğuk ve temiz suyla yıkanmış bir bez yardımıyla sabunun etkisi temizlenir. İşlemler tamamlandıktan sonra perdenin hemen kapatılmaması gereklidir. Bunun nedeni ise, perdenin kurumasını beklemektir.

Bu yöntem sayesinde stor perdenin ön tarafı ve arka tarafı yerinden çıkartılmadan temizlenebilmektedir. Temizlikte sağlanan bu avantaj ve modern görüntüsü, stor perdenin diğer modellere göre daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Diğer Perde türlerinin temizlenmesi hakkında aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Alüminyum Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

Ahşap Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?