Perde ve örtü başlıkları

Birçok perde ve örtü başlığı türü vardır ve bunlar genellikle bir başlık bandı ve bir çekme ipi uygulanmasıyla oluşturulur. İşte en yaygın olanlara hızlı bir bakış.


Standart


Perde başlığının en yaygın şekli standart olanıdır. Dar, düz bir başlıkta toplanan bir inçlik bir banttan oluşur. Bu genellikle resmi olmayan perdeler için ve gizli alanlarda, örneğin valansların altında ve peletlerin arkasında kullanılır. Net perdeler veya tül, hafif perdeler üzerinde bu perde başlığı yöntemini kullanırken, sentetik bir bant mevcuttur, böylece takviyeli bir perde çubuğunun gerekli olmaması sağlanır.

Perde başlığının standart şekli genellikle çatı pencerelerinde ve yazlık pencerelerinde kullanılır. Perde genişliğinin sadece bir buçuk katını kullanır ve bu nedenle malzeme açısından son derece ekonomiktir.

perde

Kalem Pileli


Kalem pile, saçak veya pelet olmayan yerlerde kullanılır ve perde başlığında hoş bir bitiş sağlar. Çoğu iç dekorasyon stili, özellikle modern olanlar olmak üzere, bu örtü başlığı biçimiyle geliştirilecektir. Pilelerin kendilerini güzel göstermelerini sağlamak için kumaşta pencere genişliğinin yaklaşık iki buçuk katı kadar izin vermeyi unutmayın.

Fransız Pile


Bu perde başlığı stiline bazen fransız plise denir. Örneğin kadife gibi ağır kumaşlarda tam, düzenli kıvrımlar oluşturmak için genellikle kumaşta ekstra sertleştirici ile birlikte kullanılır. Kalem pilede olduğu gibi, kumaşta pencere genişliğinin en az iki buçuk katı kadar izin vermek, pilelerin dolgunluklarına ulaşmasını sağlamak ve hoş bir etki vermek için önemlidir. Pileler genellikle pencere boyunca havalandırılır ve her birinin altına bir düğme dikilir.


Kartuş Pile


Buna genellikle kadeh pilesi denir ve adını her pilenin tepesinde oluşan kadeh şeklinden alır. Bu şekil, perdenin şeklini korumasına yardımcı olmak için her bir direğin üstüne polyester veya kağıt mendil doldurularak tutulur. Genellikle perdelerin tam uzunlukta olduğu ve onlara çok resmi bir his verdiği resmi ortamlarda kullanılır.

Yuva Pileli


Adından da anlaşılacağı gibi, bu sadece bir direği beslemek için kasalı bir başlık bandındaki yuvaların kesilmesiyle oluşturulan bir kıvrımdır. Başlık bandının üzerinde bir miktar perdenin durmasına izin verilerek geliştirilebilir. Bir kez daha, hoş bir sonuç vermek ve pilelerin ayağa kalkmasını sağlamak için açıklığın uzunluğunun iki ila üç katı kadar boşluk bıraktığınızdan emin olun.


Puf Topu Başlığı


Bu, hayal edebileceğinizden daha kolay ulaşılabilen çok etkileyici bir perde başlığıdır. Yuvanın üzerinde en az 12 inç kumaşa izin veren bir yarık kıvrımıyla aynı yöntemi kullanırsınız. Perde daha sonra direğe beslenir ve başlık bandının üzerindeki fazlalık basitçe bir baloncuk şekline getirilir.


Hangi perde başlığını kullanmaya karar verirseniz verin, biraz zaman ve çabanın, pencerelerinize bakan ve pencereden bakan ziyaretçileri etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ev Dekorasyonu Aksesuarlarını Düzenlemek İçin 3 Adım

Uyum ve Kontrast Aksesuarlı bir mekan düzenlerken, burada kaçınılması gereken en önemli şeyin can sıkıntısı olduğunu unutmamak gerekiyor! Bunun, seçtiğiniz nesnelerle, onları nasıl görüntülemeyi seçti