PLİCELL PERDE

Trendlerin ve moda sektörünün hızla ilerlediği ve asla sabit kalmadığı günümüzde perde tercihleri de değişmiştir. Plicell perde bu değişimin bir parçası olarak henüz hayatımıza girebilmiştir. Ev ve ofis dekorasyonlarında farklı tarzlar hedefleyenler,  klasik tülleri bir kenara atmış ve daha çok stor, jaluzi ve plicell perde modellerine yönelmiştir.

PLİCELL PERDE MOELLERİ

Plicell perdeler tıpkı diğer perde çeşitlerinde olduğu gibi, kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilirler. Plicell perde modelleri bu doğrultuda değişecektir. Kullanım alanı yanında iç mekanın ne kadar ışık aldığı, bölgenin sıcaklığı da plise perde modelleri konusunda, müşterilerin tercihini etkiler. Çok ışık alan iç mekanlarda daha kalın modeller kullanılırken, aksi durumda ince modeller kullanılır. Alanın hiç ışık almaması gerektiği durumlarda çift katlı modeller tercih edilir ve bu modeller çift katlı olduklarından bir miktar da ısı yalıtımı sağlarlar. Bazı durumlarda ise ısı yalıtımı çift katman arasına alüminyum malzeme eklenerek yapılır. Bu ısıyı muhafaza etme ve içeri almama konusunda çözüm sağlar. Modelleri bu şekilde sıralanabilir:

  • Tül plicell perde, en çok ışık geçiren plicell perde türüdür. Arkasından manzara görülebilir. Genelde az güneş alan bölgelerde kullanılır.

  • Yarı geçirgen plicell perde, Dış manzara kesinlikle görünmez. Tül plicell perdeye göre daha az ışık alır.

  • Karartma plicell perde, blackout perde modellerinde olduğu gibi ışığı hiç geçirmez. Bazıları ısı yalıtımlıdır. Isı yalıtımı çift katmanlı modellerde katmanlar arasında alüminyum malzeme kullanılarak yapılır

PLİCELL PERDE NEDİR

Yeni yeni evlerimize girmekte olan ve bu nedenle pek bilinmeyen plicell perde nedir? Daha çok pratik kullanımı ve ev dekorasyonlarında yeni fikirler sunuyor olmasıyla ön plana çıkan bu perdeler tabiri caizse yelpaze şeklinde tasarlanmış, çoğu tek katlı ama çift katlı modelleri de bulunan mekanik perde çeşididir. Kullanımı stor ve zebra perde türlerindeki gibidir. Ancak yukarı ve aşağı önlü hareketini her iki doğrultuda da yapabiliyor olmasıyla bu modellerden ayrılır.

Plicell perdeler daha çok dekoratiftirler. Kozmetikleri ve pratik kullanımı eski model tül perdelere kıyasla oldukça ileridedir denilebilir. Genellikle cam balkon perdesi olarak bilinirler ancak bu doğru değildir. Yalnızca cam balkonda değil, tabandan tavana pencere modellerinde, kış bahçeleri ve standart pencerelerde de kullanılırlar. Kullanım alanına göre boyutları değişir ve yine müşterilerin tercihlerine göre modelleri de değişecektir. Pratik olmaları bu perdeleri tercih edilir yapar. Plicell perde temizliği, klasik modellerinkine göre oldukça kolaydır. Temizliğin kolay olması da onu pratik yapan yönlerinden biridir.  Perde sökülüp 30 derecelik suda çevirme yapılarak yıkanır ve su ile durulanır. Sonrasında perdeyi kullanmaya devam edilebilir.

PLİCELL PERDE MONTAJI

Alüminyum, pimapen ya da ahşap pencere çerçeveleri için plicell perde montajı farklılık göstermez. Her pencere çerçevesi için izlenecek adımlar aynıdır. Farklılığı oluşturabilecek tek unsur pencere çerçevelerinin ne kadar eğimli olduğudur. Aşağıdaki adımları izleyerek montajı kolaylıkla yapılabilir.

  1. Montaj ayaklarını camdan bir parmak uzakta olacak şekilde sabitleyin. Bunu yaparken önce montaj ayaklarını yerleştirip uygun mesafedeyken referans noktaları oluşturun. Sonrasında matkapla uygun ölçülerde delikler açın. Bu delikler açılırken genellikle 2 ila 2.5 mm genişliğindeki matkap uçları kullanılmalıdır.

  2. Montaj ayakları yerleştirildikten sonra (tek pencere için 4 adet), plicell perde eğimi 90 derece olacak şekilde yatay düzlemde cama yerleştirilir. Kısa ipler üst tarafta olmalıdır. Bu noktada plicell perdenin 90 derece olması çok önemlidir.

  3. Kısa ipler üst klipslerden geçirilerek üst montaj ayaklarına sabitlenir

  4. Uzun ipler aynı şekilde klipslere geçirilir ve iplerin montaj ayaklarına kadar ölçüsü alınıp aynı noktalardan düğümler atılır. Bazı modellerde düğüm atmaya gerek kalmadan vida ile ipler sabitlenebilir. Bu düğümler klipslerin altında kalacak şekilde ayarlanmalıdır.

  5. Son olarak düğümler de atıldıktan sonra düğümlerin altında kalan ipler kesilir ve artık plicell perde kullanıma hazırdır.