top of page

Zebra Perde

Zebra Perde görsel anlamda da en çok kullanımı tercih edilen ürünler arasındadır. Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen zebra perde modelleri hem dekoratif hem de işlevsel olmaları sebebiyle kullanıcıları oldukça memnun etmektedir. Her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen zebra perde modelleri, uygun fiyatlarda geniş yelpaze ağı ile birlikte sunulmaktadır. Özellikle evlerde tercih edilen zebra perde modelleri oturma odası, yatak odası ve balkon pencerelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca ofis ve işyeri gibi ortamlarda da oldukça revaçtadır.

Zebra perde modelleri tasarımsal açıdan geometrik şeritlerin ve çizgilerin dinamizmini kullanır. Ayrıca yükseltilerinin ayarlanabilir olması kolay bir kullanım imkanı sağlar. Zebra perdeler, mekanizmaları sayesinde istenilen yüksekliğe ayarlanabilir. Bu durum zebra perde modellerini geleneksel perdelerden ayırmaktadır. Birçok farklı iç mekan tasarımına uyumlu seçenekler sunabilen zebra perdeler, modern ve şık perde sevenler için ideal bir tercih olacaktır.

Zebra Perde Model Seçenekleri ve Kullanım Alanları

Özellikle son yıllarda tüketiciler tarafından oldukça revaçta olan zebra perdeler, model olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Özellikle ahşap desenlere ve pastel renk tonlarının ağır bastığı seçenekler kullanıcılar arasında oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca çiçek gibi geometrik şekilli desenler de zebra perdeler ile rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Zebra perde modelleri, stor perdelerin de kullanıldığı hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Fakat ışık geçirgenliği konusunda daha kullanışlı oldukları için kullanım alanları stor perdeye oranla daha geniştir. Ev içerisinde yatak odası, salon, mutfak ve oturma odası olmak üzere her yerde kullanılabilmektedir. Oldukça kolay şekilde monte edilebilen zebra perdeler, özel bir aparat aracılığıyla korniş üzerinde kolayca kullanılabilir.

Zebra perde modelleri
zebra perde desenleri
Zebra Perde ve Stor Perde Arasındaki Fark

Zebra perde modelleri ile stor perde modelleri aynı mekanizmaya sahiptir. Standart olan stor perdeler, perde kumaşının alüminyum boru üzerine sarılması ile oluşur. Zebra perdeler ise, yine stor perde modeli olmasına karşın belli başlı farklılıklara sahiptir. Açılıp kapanma yöntemi olarak stor perdelerle aynı özelliğe sahip olan zebra perde modelinin arka kısım alanı çıtaya entegre bir şekilde üretilir. Bu özellik de zebra perde modelini stor perde modellerinden ayırır.

Bir başka ayrı özelliği ise, zebra perdenin ışık geçirgenliğidir. Stor perde modelleri hiçbir koşulda ışık geçirmez. Zebra perde modelleri ise ışık geçirgenliğini ayarlayabilmektedir. Ayrıca stor perdelerde polyester ipek kullanılır. Zebra perdelerde ise polyester ipek kullanmak mümkün değildir. Bu modeller perde ve tül olarak aynı yüzeye dikir. Zebra perde kumaşına stor perde kumaşı ile aynı işlemler uygunlansa da ışık geçirgenliğine sahip olduğu için zebra perde kumaşının daha yumuşak olduğu söylenilebilir.

zebra perde renkleri
Zebra Perde Modellerinin Avantajları
zebra perde modelleri

Zebra perde modelleri kategori olarak değerlendirildiğinde stor perde modelleri ile benzer özelliklere sahip olduğu için aynı kategoride de yer alır. Zebra perdelerin başlıca avantajlarından ilki, gündüz ya da gece fark etmeksizin günün her saatinde görsel açıdan güzel gözükmesidir. Zebra denilmesinin anlamı ise, desen olarak zebra hayvanına benzemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kullanım bakımından değerlendirildiğinde de stor perdede olduğu gibi kolaylık sağlamaktadır.

Üretim sürecinin değerlendirildiğinde ise, stor perdenin akabinde tüketicilerin beğenisine zebra perde modelleri sunulmuştur. Özellikle konutlarda ve işyerlerinde zebra tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca stor perdeye kıyasla zebra perde ofislerde daha fazla tercih edilmektedir. Çift kumaşlı bir yapıya sahip olan zebra perdeler, tül perdeyi de çağrıştırmaktadır. Zebra perdenin iki yönlü açılışı rahat bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca yarım veya tam bir şekilde açılması da mümkündür. Yıkanması ise yıl içerisinde 1 ya da 2 kez uygun olarak görülmektedir. Yıkama süreci içerisinde mekanik sistemin sökülmesi gerekmektedir. Zebra perdeler gerek renk gerekse desen olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Ayrıca uzun ömürlü olması en büyük avantajlarından biridir.

Zebra Perde Nasıl Temizlenir?

Zebra perde modelleri kumaş ve biçimleri nedeniyle kolaylıkla kirlenmezler. Ancak uzun süre temizlik yapılmaması perdeler üzerinde kalıcı lekeler oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu sebep ile 6 ayda bir kez yapacağınız rutin temizlik işlemi perdenizin ömrünü uzatır.

Zebra perdeler sert yapıdadır. Bu nedenle normal kumaş perdeler gibi rahat bir şekilde eğilip bükülmezler. Temizleme işlemine geçilmeden önce perdenin kumaşının kırılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü zebra perde üzerinde oluşabilecek kırışıklıklar geri alınamayabilir. Bu sebeple perdeyi yerinden ayırırken rulo şeklinde çıkartmak ve temizlemek için uygun zemine koyduktan sonra açılarak temizlenmesi gerekmektedir.

Zebra perde temizliği için evinizin perdenize uygun uzunlukta bir zemin hazırlamanız gerekmektedir. Bu sayede perdeyi kırıştırmadan temizleyebilirsiniz. Ayrıca temizleme esnasında rahatlık yaşarsınız.

Perdenizi uygun zemine koyduktan sonra ilk olarak toz alma işlemi ile başlayabilirsiniz. Bu işlemi sünger ya da elektrikli süpürge aracılığıyla yapabilirsiniz. Ardından hafif nemli bir bez veya sünger yardımı ile perde kenarlarına paralel olarak perdenizi arka ve ön taraf olmak üzere silebilirsiniz. Ayrıca süngerin çıkartamadığı yerleri diş fırçası aracılığıyla da temizleyebilirsiniz. Buradaki en önemli madde silme işlemini yaparken kullanacağınız ekipmanlara dikkat etmenizdir. Eğer yanlış ekipman tercihinde bulunursanız perdeye zarar verebilirsiniz.

zebra perde temizleme
bottom of page