top of page

Truwood Perde

Truwood perde jaluzi perde olarak da bilinmektedir. Jaluzi perde ise kelime anlamı olarak İngilizcede venetian blinds anlamına gelmektedir. En eski bilinen mekanizmalı perde modeli truwood perde modelidir. Günümüzde de mimarlar tarafından oldukça sık kullanılan truwood perde modeli; ofis, işyeri ve fabrikalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Truwood Perde Nedir?

Truwood perde modeli jaluzi perde modellerine dahildir. Truwood jaluzi perde modelleri yatay şeritlerden oluşan makinalı perde grubuna verilen genel bir isimdir. Jaluzi modellerinde şeritler PVC, alüminyum, ahşap ve truwood ile oluşabilmektedir. Genellikle düz renkte üretim gerçekleşir.

Jaluzi perdelerin 2 farklı hareket kabiliyeti bulunur. Bunlardan ilki çubuk ve ipli mekanizma ile çalışmasıdır. Diğeri ise motorlu seçenektir. Uzaktan kumanda yardımı ile veya duvara monta edilmiş elektrik düğmesi ile jaluzi perde çalıştırılabilmektedir.

Ayrıca açık olan perdenin kapatılmasına yani slatlerin kendi etrafında 180 derece dönmesine tilt hareketi denilir. Tilt hareketi truwood perdede açılıp kapanma gibi kontrolleri sağlar.

Truwood Perde Özellikleri

Truwood perde modelleri %100 PVC slatlerden üretilmektedir. Doğal bir ahşap görüntüsü sağlar. Truwood ile ahşap perdenin ayırt edilmesi oldukça güçtür. Ayrıca truwood perdelerin ahşap perdelere göre avantajları da bulunmaktadır. Bu avantajlara kısaca değinecek olursak; Truwood perde alev almaz malzeme ile üretilmektedir. Ahşap jaluzi modeline kıyasla daha şık ve temiz görünmektedir. İki perdenin de slatleri boyalı olarak tasarlanır. Doğal ahşaplarda damar çizgileri gelişi güzelken truwood perde modellerinde görsellik ön planda tutularak tasarlanır.

Truwood Perde Kullanım Alanları

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte truwood perde modelleri oldukça yaygınlaştı. Başlangıçta özellikle işyeri ve fabrikalarda tercih edilen jaluzi perde modelleri günümüzde evlerin içerisinde de yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Özellikle kullanım alanlarına değinecek olursak evlerde; oturma odası, çalışma odası ve salonlarda daha çok tercih edilmektedir. İş yerlerinde ise tüm pencereli alanlarda tercih edilebilmektedir. Truwood perdeler isteye bağlı olarak ışığın gelişini düzenleyebilmektedir. Bu da özellikle işyerlerinde tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

Truwood Perde Gelişim Süreci

Truwood perde jaluzi perde türü olarak bilinmektedir. Jaluzi perdenin İngilizce anlamı Venatian Blinds'dir. Türkçeye ise Venediklilerin perdesi olarak tercüme edilir. Tarih sahnesinde ilk kez Venedikli tüccarların jaluzi perdeyi işyerlerinde kullandığı bilinir.

Günümüzde pencerelerin kaplanabilmesi için birçok alternatif perde türü var. Fakat truwood perde jaluzi modelleri sadece pencereyi kaplamaz ve kapatmaz. Güneş ışığının istenilen ölçüde içeri girmesini ayarlar ve isteğe bağlı olarak odanın gizliliğini sağlar. Son 50 yıllık süreç içerisinde güneşlikler üretilmeye başladı. Öncesinde ise, sabahın erken saatlerinde güneş evlere ve işyerlerine vurmaktaydı. Özellikle eski zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan jaluzi perde modelleri, güneşin ve ışığın ayarlanabilmesine faydalı olduğu için kullanılıyordu.

Jaluzi perdeler Venediklilerin perdesi olarak bilinse de, çoğu uzman tarafından jaluzi perdelerin Venedik'te icat edilerek üretilmediği düşünülmekte. Nitekim bugünki İran'ın mirascısı Pers İmparatorluğu döneminde de jaluzi perdelerin kullanıldığı düşünülüyor. Bunun nedeni ise, doğulu tüccarların Venedik'e giderek satış faaliyetlerinde bulunması. Eğer Persli tüccarlar jaluziyi Venedik'te sattıysa, ilk icat edenin Venedik olarak duyulmuş olabileceği düşünülüyor.

Truwood perdelerin ışık kontrolünü sağladığı eski zamanlarda duyulmuştu. Akabinde yatay şekilde dizilen jaluziler, Avrupa'da Fransa'da Paris, İngiltere'de Londra gibi büyük şehirlerde yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Ayrıca bugün bile yaygın bir şekilde kullanılan truwood perde jaluzi modelleri, Fransızcada Perslilere atfen ''Les Persienes'' olarak bilinmektedir.

18. yüzyıla gelinmesiyle birlikte jaluzi perdeler Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde de görülmeye başlandı. Hatta ilk olarak truwood perde modelinin de esinlendiği ahşap jaluzi versiyonu 1767 yılında Philadelphia'da satışmaya başlandı. Ahşap jaluzi modelleri ilk başlarda devlet binalarında kullanılmaya başlandı. Bu kullanım ile birlikte sadece ışığı kontrol altında tutmadığı, dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu da anlaşıldı.

Truwood perde jaluzinin tarihsel boyutta gelişimi;

Fransız ahşap ustalar 1757 yılına gelindiğinde şeritlerle birlikte ayarlanılabilir ilk jaluzi perdeyi üretmiştir. Bu da truwood perde modelinin gelişim sürecini başlatmıştır.

Edward Bevan isimli İngiliz, 1769 yılında ilk kez ahşap jaluzi için patent almıştır.

Amerikalı Jonh Hampson ise, 1841 yılına gelindiğinde ahşap perde içerisindeki slatlerin açısal hareketini kontrol eden mekanizmayı oluşturmuştur. Jonh Hampsun'un meydana getirdiği mekanizmalar bugün bile kullanılmaktadır.

Krisch ise, 1936 yılına gelindiğinde alüminyum jaluzi perdeleri piyasaya sundu.

2022 yılına geldiğimizde ise, truwood perde modeli, alüminyum jaluzi perde modeli, ahşap jaluzi modeli ve daha birçok jaluzi perde modeli kullanılmaya başlandı.

Yaklaşık 250 yılı aşkın süredir jaluzi perdeler hayatımızın içerisinde varlığını sürdürüyor. Bu kadar uzun süre kullanılmaya devam etmesi oldukça kaliteli ve başarılı tasarımından kaynaklanmaktadır. Nitekim eski yıllarda ışığın içeriye girmesini ve dışarıdan bakanın içeriyi görmesini engelleyen jaluzi perdeler, günümüzde ışığı kademeli olarak içeriye alabiliyor ve ev, ofis ya da kullanılacak alanın gizliliğini tamamen koruyabiliyor. Bu sebep ile hala yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Kullanım alanları ise daha çok ev yerine işyerlerinde tercih ediliyor. Ayrıca sade ve şık tasarım ile üretilmektedir.

bottom of page