top of page

Stor Perde 

Stor perde, kolay kullanımı ve dayanıklı olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Temel olarak stor perde, alüminyum bir boru üstüne kumaşın sarılmasıyla meydana gelen bir mekanizmadır. Stor perde için kullanılan kumaşlar desenler ve renk özellikleri farklı olsa da stor perde çeşitleri sabittir.  Geniş bir kullanım ağına sahip stor perde modelleri, kornişe özel aparatlar aracılığıyla takılabileceği gibi, korniş olmadan tavana veya duvara da monte edilebilmektedir.

Zincirli ya da yaylı bir mekanizmaya sahip olan stor perdeyi açmak için boruya bağlı zinciri çekmeniz gerekmektedir. Stor perdede kumaş boruya sarılı olduğu için, çekme yöntemi ile perde açılıp kapanıyor. Stor perdenin boy ve en oranı pencerelere özel olarak yapılabilmektedir. Ayrıca genellikle kumaş eni 200 ile 300 cm arasında tercih edilmektedir. Stor perdelerde tüm kumaşlar ışığa karşı geçirginliğe sahip değil.

storperde.jpg
storperdemodelleri.jpg

Stor Perde Çeşitleri

Son yıllarda popülerliği artan stor perde birçok çeşide sahiptir. Stor perde çeşitleri arasında kumaş olarak pamuk, şantuk, polyester, black-out ve keten en çok tercih edilenler arasına girmektedir. Black-out karartma kumaş olarak bilinmektedir. Bu kumaş türü özellikle sunum yapılan ve projektör kullanılan yerlerde tercih edilmektedir. Black-out stor perde ile ortam tamamen karartılabiliyor. Bu nedenle daha çok iş hayatında da tercih ediliyor. Ek olarak yatak odası gibi alanlarda da mahremiyetin daha ehemniyetli olması için black-out stor perde tercih edilebiliyor.

Black-out stor perdenin arka tarafı PVC ile kaplıdır. Bu neden ile ışık geçirgenliğini sıfıra yakın tutmakla birlikte güneşten etkilenmez. Black-out stor perde modeline zıt olarak keten kumaş modeli güneşten oldukça fazla etkilenmektedir ve zamanla yıpranan bir kumaş türüdür. Pamuklu stor perdeler ise daha hassas yapıdadır. Pamuklu stor perdeler temizlik ve yıkama işlemlerine uygun değildir. Bu sebep ile kolay kolay kirlenmeyen alanlarda tercih edilmektedir. Stor perdelerin önemli özelliklerinden biri ise, özel kumaşlardan yapılan spor perde kumaşları, yıpranmayı engelleyici ve yoğunlaştırıcı aşamalardan geçerek tasarlanmaktadır. Kumaşların bu şekilde üretilmesinin sebebi ise, perde kapanıp açılırken sarılıyor. Sağa ve sola doğru sarkması bu yöntem ile engellenmektedir.

Stor Perdenin İzolasyon Özellikleri

Birçok perde çeşidi gibi stor perdeler de ısı izolasyonu açısından fayda sağlamaktadır. Özellikle tavana, duvara ve doğrama üzerine montaj yapılabilen stor perdeler, aşırı güneş gören pencerelerde ısı izolasyonu için etkin rol oynamaktadır.

Stor perdelerin uç kısımlarına ek işleme olarak boncuk gibi süslemeler de kolaylıkla yapılabilmektedir. Nitekim son yıllarda oldukça popülerleşen stor perdeler, ofislerde sade ve düz şekilde tercih edilirken, evlerde canlı ve renkli model olarak tercih edilmektedir. Ayrıca desen ve süsleme olarak da birçok kesime sahip stor perde modeli bulunmaktadır.

blackoutstor
blakoutstor

Stor Perde Nerede Kullanılır?

Stor perdenin son yıllarda kullanım oranı oldukça artmıştır. Bu oranın artışı ise pratik kullanıma sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kolay bir şekilde temizlenebilen stor perdeler, istenilen her odaya uyum sağlayabiliyor. Çünkü birçok desen ve renk modelinde tasarlanan stor perdeler kişisel zevk ve isteklere göre dekore edilebiliyor. Bu sebeple stor perde modelini almadan önce hangi odaya alacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Nitekim yatak odasında genellikle black-out tarzı perde kullanılmaktadır. Farklı odalarda ise klasik tarzdaki modelleri tercih edebilirsiniz.

 

Seçeceğiniz farklı kombinasyonlar ile evinize farklı bir tarz ve hava katabilirsiniz. Genellikle pastel renkli ve desenli perdeler çocuk ve genç odaları için tercih ediliyor. Mutfakta ise genellikle renkli stor perdeler tercih ediliyor. Sade desenler ya da düz renkler ise genellikle evlerin oturma odaları ve salonlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Stor perde alırken uyum ve renk seçimi tamamen size bağlıdır. Fakat alacağınız odaya göre renk ve desen tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Stor Perde Kolaylıkla Temizlenebilir

Stor perde modeli seçerken herhangi bir kısıt veya kıstas bulunmaz. Dekorasyonunuza uygun olan modeli satın alabilir ya da odanızı tarif ederek size en uygun perdeyi seçmenizde perde danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Stor perdeler, kumaş itibari ile kolay kir tutmaz. Bu nedenle temizlik aşamasında oldukça kolaylık sağlar. Ayrıca diğer perdelere kıyasla bir bez ile her hafta zahmetsiz bir şekilde temizlenebilmektedir.

Eğer temizleme konusunda bu yöntem size uygun değilse, düz bir zemine stor perdeyi kırıştırmadan koyabilirsiniz. Akabinde stor perdeye zarar vermeyecek derecede deterjan, ılık su ve fırça ile birlikte çok güç harcamadan stor perdenizi temizleyebilirsiniz. Stor perdenizi bu şekilde temizledikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Akabinde stor perdenizi tekrardan eski yerine asabilirsiinz. Ek olarak belirtmek gerekir ki bu temizleme yöntemleri polyester ve keten tarzındaki güneş geçiren kumaşlar için de kullanılmaktadır.

Gerek kullanım açısından gerekse temizleme konusundan stor perdeler birçok avantaj sunmaktadır. Tüm bu avantajlar ise, stor perdelerin diğer perde türlerine göre daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Nitekim sizde perde almak istiyorsanız, tüm odalarınız için farklı modellerde kolay ve pratik stor perdeleri tercih edebilirsiniz.

storperdemodelleri
bottom of page