top of page

Alüminyum Jaluzi Perde Nedir?

Jaluzi genel anlamda yatay, uzun çubuklardan oluşan; istenildiğinde bu çubukların yönü ve açısı değiştirilebilen mekanik perdelerdir. Alüminyum jaluzi perde türünde bu çubuklar, adından da anlaşılacağı gibi alüminyum gibi hafif ve yansıtıcı bir metalden yapılır. Bu çubuklar slat olarak isimlendirilir.

 

Kullanım alanına göre değişen 70mm, 50mm, 35mm, 25mm ve 16mm, alüminyum jaluzi çeşitleri vardır. Türkiye’de 1960lara kadar yalnızca ofis içerisinde kullanan alüminyum jaluziler ilerleyen zamanlarda evlere de girmiş fakat ofis görünümü oluşturduğundan pek tercih edilmemiştir. Evini sıcak bir yuva konforunda dekore etmek isteyenler daha çok stor perde kullanmaktadır.

a3a79998e7b93b07c1e3249e1d45479b.jpg
4adccb383f1ff330f2ff2642ef315e95.jpg

Alüminyum Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

İşyerleri ve ofislere gün içerisinde birçok insan uğramaktadır. Bu nedenle içilen sigara dumanı ve toz nedeniyle ortam iyice kirlenmektedir. Ofiste kullanılan kumaş perdeler ise hızlı kirlendiğinden dolayı oldukça fazla masraf çıkartır.

Bu da hem masraf hemde iş yükünü arttırır. Perdeler temizlenmediğinde ise kötü görünür ve gelenlerin üzerinde kötü bir ön yargı bırakır. Bu gibi durumların önlenmesi için iş yerinlerinde özellikle alüminyum jaluzi perde modelleri tercih edilmektedir. Çünkü Alüminyum jaluzi perde modelleri iki günde bir silindiğinde temizlenebilmektedir. Silmek içinse nemli bir bez ile temizlenmesi yeterli olmaktadır.

Alüminyum Jaluzi Perde Hareket Ettirme İşlemi

Alüminyum jaluzi perde modelleri de diğer jaluzi perde modelleri gibi hareket ettirilebilmektedir. Jaluzi perde modellerini hareket ettirebilmek için çubuk ve ipli mekanizma kullanılmaktadır. Ayrıca bazı modellerde motorlu çalışma seçeneği de bulunmaktadır. Motorlu jaluzi perde modellerinde uzaktan kumanda yardımıyla veya duvara monte edilmiş düğme aracılığıyla perde hareket ettirilebiliyor.

Alüminyum jaluzi perde modellerinde çubuğa tilt hareketi sağlattırılır. Tilt hareketi jaluzi perde kapalı haldeyken 180 derece kendi etrafında dönmesi ile açık hale geçmesini sağlar. Bu döngüye ise tilt hareketi denilmektedir.

Tilt hareketi aracılığıyla güneşin odaya girme yönü ve miktarı isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Diğer bir değişle güneşin geliş açısına göre jaluzi perde ayarlanabiliyor. Ayrıca alüminyum jaluzi perde modelinin kullanıldığı pencere dışarıya kapatılabilir. Bu sayede de dışarıdan bakan birisi içeriyi göremez.

Işığın engellenmesi için slatlerin pencere ile paralel hale gelmesi gerekmektedir. Eğer slatleri pencere ile paralel hale getirseniz ortam kararmış olur. Ayrıca jaluzi perde de bulunan ip aracılığıyla perde tamamen aşağı veya yukarı olarak toplanabilmektedir.

alüminyumjaluzi
jaluzimodelleri

Kullanım Alanları ve Tercih Etme Nedenleri

Alüminyum jaluzi perdeler, tarihsel süreç içerisinde değerlendirildiğinde ilk olarak ofis ortamlarında kullanılmaya başlamıştır. Çünkü gerek şık ve zarif duruşu gerekse kullanım kolaylığı nedeniyle daha fazla tercih edildi. Alüminyum jaluzi perde modelleri, iş yerinde bir sunum yapılacakken kolaylıkla içeriyi karartabiliyor. Ayrıca güneş ışığı rahatsız ediyorsa kolaylıkla güneş ışığının geliş açısı engellenebiliyor. Bu özellikleri neticesinde jaluzi perde modelleri sıklıkla tercih edilmeye başlandı.

Kullanım alanı olarak daha çok işyerlerinde tercih ediliyor. Özellikle kumaş perde gibi modellerin zor temizlenmesi jaluzi perdeleri bir adım öne çıkartıyor. Ev ortamına göre kıyaslandığında işyerlerinin daha kolay kirlendiğini söylemek aşikardır. Kolay temizlenmesi, tarih boyunca jaluzi perde modellerini işyerlerinde daha fazla görmemize neden oldu.

Jaluzi Perde Modellerinin Tarihsel Süreci

Jaluzi perde modelleri tarih içerisinde iki farklı yerde görülmektedir. Bunlardan ilki Pers İmparatorluğu, diğeri ise Venedik. Tarih içerisinde ilk kez Venediklilerin işyerlerinde görülen jaluzi perde modelleri, doğulu tüccarların Venediklilerle yaptığı ticaret sonrasında Venedik'e jaluzi perdelerin geçtiği düşünülmektedir.

Nitekim ticaret ile bilrikte yaygınlaşan jaluzi perde modelleri Paris, İngiltere ve Fransa gibi Avrupanın büyük şehirlerinde de hızla kullanılmaya başlandı. Ayrıca Fransızca da Les Persienes olarak jaluzi perde bilinmektedir. Bu da Perslilere hitaben söylenmektedir.

18. yüzyıla gelindiğinde ise, ABD tarafından da sıklıkla jaluzi perde modelleri tercih edilmeye başladı. İlk olarak Philadelphia'da satılmaya başlayan jaluzi perde modeli, kısa süre içerisinde gelişerek, 1930'lu yıllarda birçok binanın komple jaluzi perde ile örtülmesini sağladı.

Dört aşamada tarihsel olarak jaluzi perdenin gelişimi;

1757 tarihinde ilk kez Fransız ustalar tarafından ahşap şeritler üretildi.

1769 tarihine gelindiğinde Edwar Bevan, jaluzi perde modelleri için ilk kez patent aldı.

1841 yılına gelindiğinde ise, Amerikalı John Hampson tarafından jaluzi perde modelleri geliştirildi ve açısal yönden etkinlik gösteren jaluzi perdeleri oluştu. Günümüzde dahi oluşturulan bu mekanizma kullanılmaya devam etmekte.

1936 tarihinde ise Krisch tarafından alüminyum jaluzi perde modelleri geliştirilerek tanıtılmaya başlandı.

2022 yılında ise hala jaluzi perde modelleri kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca birçok işyeri tarafından da kolay kullanımı ve kolay temizlenmesi açısından oldukça tercih edilmektedir.

Günümüzde alüminyum jaluzi perde modelleri evlerde de alternatif perde tercihi olarak kullanılmaya başladı. Özellikle kolay temizlenmesi ve istenilen açıda güneş ışığının alınmasını sağlayan jaluzi perde modelleri oldukça revaçtadır. Fakat kıyaslama yapıldığında, evlerden çok işyerlerinde alüminyum jaluzi perde modelleri tercih edilmektedir.

jaluziperde
bottom of page