top of page

Ahşap Jaluzi Perde

Ahşap jaluzi perde kullanımı elverişli olduğu için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. İngilizce kelime karşılığı venetian blinds olan jaluzi perde, ülkemizde yatay pvc, metal, ahşap ve alüminyum şeritlerden oluşmaktadır. Ahşap jaluzi perde bilinen en eski mekanizmalı perde modeli olmaktadır. Günümüzde özellikle mimarlar tarafından en çok tercih edilen jaluzi perde mutfak, ofis ve banyo perdesi olarak kullanılır. Fakat tüm pencerelerde ahşap jaluzi perde kullanılabilir.

Jaluzi perdeler, yatay şerit halinde oluşan mekanizmalara denilmektedir. Söz konusu şeritler pvc, ahşap, sahte ahşap ve alüminyumdan oluşabilmektedir. Şeritler genellikle düz renkten oluşur.

ahsap_jaluzi.jpg
ahsapjaluziperde

Ahşap Jaluzi Perde Hareketi

Ahşap jaluzi perde hareketi diğer jaluzi perde hareketleri ile aynı olmaktadır. Jaluzi perde modellerinde 2 farklı hareket bulunmaktadır. Jaluzi perdeler bir çubuk ve ipli mekanizma ile çalışmaktadır. Ayrıca motorlu seçeneği de bulunur. Uzaktan kumanda ile müdahale edilebildiği gibi, duvara yerleştirilen elektrik düşmesi ile de perde hareket ettirilebilir.

Jaluzi çubuğu sayesinde tilt hareketi sağlanır. Jaluzi perde açık haldeyken, yani pencere kapatılmışken slatlerin (şeritlerin) 180 derece kendi etrafında dönmesi ile birlikte tilt hareketi oluşmuş olur.

Güneşin durumuna göre jaluzi perdeye müdahale edilebilir. Tilt hareketi aracılığıyla güneşin odaya girme yönü ve miktarı ayarlanabilir. Ayrıca ofis ya da evinizin karşısında bir yerleşke varsa ve dışarıdan yaşam alanınızın görünmesini tercih etmiyorsanız, slatleri hafif yukarı doğru ayarlarsanız içerisinin görünmesini engellemiş olursunuz. Bu sayede içerisi görünmezken, ışık da alır.

Işığı engellemek içinse slatleri pencereye paralel hale getirmeniz gerekmektedir. Bu sayede ortam karartılmış olur. Jaluzi perdelerde bulunan ip ile de perdenin tamamen aşağı ya da yukarı toplanması sağlanabilmektedir.

Jaluzi Perdenin Tarihçesi

Jaluzi perdenin Venediklilerin perdesi olduğu söylenmektedir. Tarih süreci içerisinde ilk kez venedikli tüccarlar tarafından işyerinde kullanıldığı söylenmektedir.

Günümüzde ise pencereleri kaplamak için ahşap jaluzi perde modelleri alternatif olarak tercih edilmektedir. Geçmiş yıllarda camda güneş ışığının kontrol edilmesi ve odanın mahremiyetinin korunması çok kolay değildi. Özellikle güneşliklerin yaygınlaşması ile son 50 yıl içerisinde güneş hakimiyeti evlerde biraz sağlanılabildi. Sabah erken saatlerde doğan güneş ışığı bazen kişileri olumsuz etkileyebiliyordu. Bu nedenle ahşap jaluzi perde modelleri oldukça yaygınlaşmaya başladı.

Birçok kesim jaluzi perdeleri ilk kez Vedeniklilerin kullandığını söylese de, bazı kesimler ilk kez Venediklilerin jaluzi perdeyi icat etmediğini söylemektedir. Jaluzi perdenin Pers İmparatorluğu döneminde de kullanıldığı söylenmektedir. Doğulu tüccarların Venedikte ticaret yapması ile jaluzi perdenin Venedik ile tanıştığı belirtilmektedir.

Jaluzi perde ile ışık kontrolü ve mahremiyet gizliliğinin kolay olduğunun duyulması, Paris, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa'nın büyük şehirlerinde hızla yaygınlaşmasını sağlandı. Günümüzde de Fransızca da jaluzi perdeler Perslilere ithafen Les Persienes olarak bilinmektedir. Bu da jaluzi perdelerde Perslilerin de söz hakkı olduğunu göstermeye bir delildir.

18. yüzyıla gelindiğinde ahşap jaluzi perde modelleri Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) de görülmeye başladı. Başlangıçta 1767 yılında Philadelphia'da bir dükkan tarafından satılmaya başlanan jaluzi perde modelleri devlet binaları ve kamu yerleşkelerinde uzun süre kullanıldı. Ayrıca 1930'lu yıllara gelindiğinde bazı binalar komple ahşap jaluzi perde modellerine bürünmüştür.

ahşapjaluzi.jpg
ahsapjaluzimodelleri

Yakın Tarih İçerisinde Ahşap Jaluzi Perde

Ahşap jaluzi perde modellerinin gelişim süreci yıl olarak aşağıda yer almaktadır.

1757 yılında Fransız ustalar tarafından ahşap şeritlerle birlikte ayarlanılabilen ilk jaluzi perde üretildi.

1769 yılında Edward Bevan isimli İngiliz ilk kez ahşap jaluzi perde modelleri için patent aldı.

1841 yılında Amerikalı John Hampson ahşap jaluzi perde modelleri içerisindeki şeritlerin açısal hareketlerini kontrol etmeyi başaran bir mekanizma geliştirdi. Bugün dahi olmak üzere söz konusu mekanizma kullanılmaya devam etmektedir.

1936 yılına gelindiğinde Kirsch tarafından alüminyum jaluzi perde modelleri tanıtılmaya başlandı.

2019 yılına gelindiğinde ise ahşap jaluzi perde modelleri hala popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Ahşap Jaluzi Perde Kullanım Alanları

Ahşap jaluzi perde modelleri, tarihsel süreç olarak değerlendirildiğinde ilk başlarda ofislerde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise evlerde de kullanılmaya başlamıştır. Bir kıyaslama yapılacaksa ofis ortamlarında daha çok tercih ediliyor. Jaluzi perde modellerinin yaygınlaşmasında iki önemli sebep bulunmaktadır. Bunlarda ilki jaluzi perdenin kolay temizlenebilmesidir.

İkincisi ise, jaluzi perdelerin yaşam yerine girecek ışık ve ısıyı ayarlayabilmesidir. Nitekim perde ayarlanabilir olduğu için güneş ışığını kesebilirken içeriye hava girmesini de sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu kadar özelliklere sahip ahşap jaluzi perde modelleri ücretlendirme olarak da cazip fiyatlarda sunulmaktadır. Bu da yaygınlaşma konusunda hızlanmasını sağladı.

ahşap jaluzi modelleri
arydekorasyon.jpg
Neden Jaluzi Perde Modelleri Tercih Ediliyor?

Jaluzi perde modelleri evlerde ve ofislerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebebi ayarlanabilir olmasıdır. Pencereyi jaluzi perde ile kapattığınızda güneş sizi rahatsız ediyor fakat hava da almak istiyorsanız, perdenin şeritlerini oynatarak güneşin gelmesini engelleyebilirsiniz. Şeritler arası boşluklardan da içeriye temiz hava girer.

Ayrıca dışarıdan izlenmek istemiyorsanız yine şeritleri ayarlayarak gizlilik sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda en çok ofislerde kullanılmaya başlayan jaluzi perde modelleri günümüzde farklı renk seçenekleriyle evlerde de kullanılmaya başladı. Ayrıca alüminyum, ahşap, metal ve pvc olmak üzere birçok farklı seçeneği de bulunmaktadır.

bottom of page