ALÜMİNYUM JALUZİ

Jaluzi perde kökeni daha eskiye dayansa da 1700’lü yıllarda Fransa’da ortaya çıkmış bir perde türüdür. Ahşap modelleri kumaş perdelerin aksine pencerenin dış kısmına monte edilir. Bu sayede ışık yalıtımı ve özel hayat sağlanmış olur. Fransızca jaluzi kıskanmak anlamına gelir. İngilizlere perdeyi anlatırken kullandıkları bu isim evimi kıskanıyorum anlamı taşır. Başlarda yalnızca zenginlerin ve bürokratların evinde bulunsa da zamanla yaygınlaşmış ve 1910’lu yılların başlarında Türkiye’ye gelmiştir. Fransa’da olduğu gibi başlarda sadece zenginlerin muhitlerinde kullanılan bu perde türü sonraları Alüminyum jaluzi üretilmeye başlandığında ofis içi kullanım ile yaygınlaşmıştır.

Jaluzi kelimesinin kıskançlıktan geliyor olması ve evin kıskanılmasıyla ilgili olduğu gerçeğini göz önüne alınınca jaluziler evinizin ya da ofisinizin mahremiyetini sağlamakta epey konforludurlar. Kumaş perdelerin kullanımında evin ya da ofisin içi görülmesin diye birisi tül birisi mat olmak üzere iki farklı perde kullanılır. Ancak jaluzilerde, küçük bir açı ayarlamasıyla hem gün ışığını içeri alabilir hem de mahremiyetinizden feragat etmemiş olursunuz. Sıcak yaz aylarında ise parlak ve yansıtıcı bir metal olan alüminyum sayesinde güneş ışıklarını yansıtabilir, evinizin serinliğini koruyabilirsiniz.

jaluzi.jpg
jaluzi.jpg
ALÜMİNYUM JALUZİ PERDE

Jaluzi genel anlamda yatay, uzun çubuklardan oluşan; istenildiğinde bu çubukların yönü ve açısı değiştirilebilen mekanik perdelerdir. Alüminyum jaluzi perde türünde bu çubuklar, adından da anlaşılacağı gibi alüminyum gibi hafif ve yansıtıcı bir metalden yapılır. Bu çubuklar slat olarak isimlendirilir. Kullanım alanına göre değişen 70mm, 50mm, 35mm, 25mm ve 16mm,  alüminyum jaluzi çeşitleri vardır. Türkiye’de 1960lara kadar yalnızca ofis içerisinde kullanan alüminyum jaluziler ilerleyen zamanlarda evlere de girmiş fakat ofis görünümü oluşturduğundan pek tercih edilmemiştir. Evini sıcak bir yuva konforunda dekore etmek isteyenler daha çok stor perde kullanmaktadır.

ALÜMİNYUM JALUZİ TEMİZLİĞİ

Uğrayan insan sayısının fazla olması ve genelde tütün ürünlerinin kullanılması nedeniyle ofislerin ne kadar çabuk kirlendiğini herkes bilir. Ofisinizde kullandığınız bir kumaş perde varsa hızlı kirlendiğinden yalnızca  masraf çıkartır ve daha fazla iş yüküne sebep olur. Kimse ofisinde sararmış perdeler istemez. Bunun yerine ofisinizde kullanacağınız bir jaluzi, klasik perdelerinizden çok daha kolay temizlenecektir. Ofisinizin ne kadar tozlu olduğuyla alakalı olarak genelde alüminyum jaluzi perde temizliği için iki günde bir nemli bez ile silinmesi yeterlidir.

jaluziperde.jpg
ALÜMİNYUM JALUZİ PERDE MONTAJI

Mekanik bir perde olmasından dolayı alüminyum jaluzi perde montajı çoğu zaman alıcıların gözünü korkutur. Montajının zor ve zahmetli olacağı düşünülür. Elbette kumaş perde takmaktan biraz daha zordur ancak bir matkap yardımıyla kolaylıkla montaj yapılabilir. Alüminyum perde montajı için:

  1. Duvar üzerinde montaj yapılacak noktayı belirleyin.

  2. Duvar üzerinde belirlediğiniz yerlere matkap yardımı ile delikler açın. Ve portrayları deliklere vidalar ile sabitleyin.

  3. Portraylara jaluzi mekanizmasını monte edin.

  4. Portray menteşesinin ayarını yapın (saat yönünün tersine çevirin) ve jaluzi yönlendirme çubuğunu gerekli yere takın.