BLACKOUT KARARTMA PERDE

Biliyoruz ki evlerini dekore etmek isteyenler için perde vazgeçilmez bir dekor unsuru. Birçok farklı ev ve oda için birbirinden farklı perde çeşidi bulunuyor ve insanlar, tercih konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor.  Perdenin ev ile uyumu bir yana, dekoratif özelliklerini görmezden gelirsek, pratik kullanım alanları da bir hayli kafa karıştırıcı olabiliyor. Örneğin Blackout karartma perde nerede kullanılır? Hangi perdenin nerede kullanılacağı göründüğünden daha karmaşık olabilir.

BLACKOUT PERDE NEDİR?

Blackout perde ya da diğer ismiyle karartma perde, normal perdelerden farklı bir kumaş kullanılmış ve daha spesifik bir kullanım alanı olan perde türüdür.  Işığın ve bir miktar ısının iç mekana girmesini engellemek için tasarlanan karartma perdeleri, genellikle yatak odaları; projeksiyon odaları, okullar gibi yerlerde kullanılır. Stor perde çeşitlerinde olduğu blackout stor perde modellerinde gibi mekanik ve manuel modelleri bulunur. Bu modeller perdenin hangi mekanda kullanılacağı konusuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Karartma perdeler ısı yalıtımı konusunda asıl görevleri bu olmasa da başarılıdırlar. Ancak ısının yalnızca iç mekana girmesini değil aynı zamanda içerideki ısının dışarı çıkmasını da önlediği akılda bulundurulmalıdır. Asıl görevleri içeri giren ışığı engellemektir. Bunu 3 katmanlı yapılarıyla mümkün kılarlar.

Blackout perde kumaşı her iki dış yüzeyinde saten kullanır ve bu iki yüzey arasında siyah iplikten bir dokuma bulunması sayesinde üretimin yapıldığı malzemenin kalitesine göre %80 ya da %100 arasında ışık yalıtımı sağlayabilirler. Bunun dışında dokuma sıklığına göre de ışık geçirmezliği değişebilir. Bazı modellerinde arka yüzeyler PVC gibi materyallerle kaplanmıştır. Kullanım amacına göre üretimlerde küçük farklılıklar yapılır.  Okullardaki veya iş yerlerindeki projeksiyon odaları, bazı okul laboratuvarları, yatak odaları ya da video içerik üreticilerinin stüdyolarında kullanılabilir.

BLACKOUT PERDE RENKLERİ VE MODELLERİ

Her ne kadar evler standart pencere ölçüleriyle yapılsa da konu blackout perde modelleri olunca ebatları da önem kazanır. Yalnızca evlerde değil; hastane, okul gibi mekanlarda da kullanılan bu perdeler özel ebatlarda üretilmek istenebilir. Türkiye standartlarında 280 cm x 320 cm ebatlarında üretilen blackout perdeleri,  isteğe göre farklı boyutlar sipariş etmek de mümkündür. Yine bazı modelleri yangına dayanıklı olarak üretilir. Bu modellerin bulunması zor olsa da yine onlar da sipariş üzerinden temin edilebilir. Farklı boyutlarıyla birlikte farklı blackout perde renkleri opsiyonel olarak tercih edilebilir. Genellikle koyu renkler tercih edilse de kırmızı, turuncu, yeşil, mor gibi açık renk seçenekleri de mevcuttur. Tüm renklerden üretimi yapılabilir.

BLACKOUT PERDE FİYATLARI

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez ürünlerinden olan perdeler bazen pek de makul fiyata bulunamayabiliyor. Üretim yapan firmaların standart perdelerin çokça kullanıldığını bilmesi ve bazı durumlarda üretim materyallerine erişimin kısıtlı olması perde fiyatları konusunda sorun yaratabiliyor. Ancak blackout perde fiyatları konusunda endişelenmenize gerek yok! Çoğunlukla makul fiyata olan bu perdeler eğer isterseniz sizin için özel olarak üretilebilmekte. Bu üretim sırasında fiyatlandırma her perde modelinde olduğu gibi metre başına yapılmaktadır ve üretimi  yapan firmaya göre değişmektedir. Karartma perde fiyatları sorusunun bu nedenle bariz bir cevabı bulunmamakta. Anca karartma perde en ucuz modellerinde 2 haneli sayıları görebiliyor. Yine de karartma perde satın alırken ürünün yapıldığı materyale dikkat etmek gerektiğini söylemeliyiz. Zira bazı durumlarda yeteri kadar kaliteli ürün kullanılmamaktadır. İdeal bir karartma perde ağırlığı  750g/m ile 1000g/m arasında değişmektedir.