AHŞAP JALUZİ PERDE

Ev içi tasarımlarında standartların dışında seçenekler arayanlar için ideal olan ahşap jaluzi perde, doğallığı ve pratikliğiyle diğer perdelerden ayrılır. Kökenleri 1700’lü yılların Fransa'sına kadar uzanır. Sonraki yıllarda ise bir perde olmaktansa daha çok bir çeşit panjur olarak pencerelerin dışında ikinci bir koruma görevi üstlenmişlerdir. Üretilmeye başlandığında yalnızca belli bir kesimce kullanılsa da günümüzde, her kesim tarafından tercih edilebilen bir üründür.

AHŞAP JALUZİ

Doğal materyallerden yapılıyor olması, evlerinde doğallık arayanlar için ahşap jaluzi seçeneğini makul kılıyor. Gerçek ahşap malzemeden üretilen  ahşap jaluziler, dayanıklılığı ve kolay temizlenebilir olmasıyla pratik ve şık tercihleri olanların ortak özelliği. 1. Sınıf kalitedeki ürünler  en az 5 yıl ilk günkü gibi kullanılabilir. Ahşap görünümlü jaluzi içinse aynı durum söz konusu değildir. Bu modeller, ahşap materyal kullanılarak üretilmiş modellere göre daha az dayanıklıdır ve güneş ışığından kolaylıkla etkilenir. Ahşap jaluzi, odunsu  dokuları hissetmek, evine veya ofisine otantik bir hava katmak isteyenler için ideal bir perde modelidir.  Yalnızca ıslatılmış bir bez ile silinerek temizliği yapılabilen bu perdeler, ışıkla bütünleştiğinde evinize bambaşka bir hava katabilir!

AHŞAP JALUZİ MODELLERİ

Diğer jaluzi modelleri için de söz konusu olduğu gibi yatay şeritlerin üst üste dizilmesi ve mekanik bir çubuk aracılığıyla bu çubukların yönlendirilmesi prensibiyle çalışan ahşap jaluziler, isminden de anlaşılacağı gibi ahşap malzemeden yapılır. Slatlar (şeritler) çok ince olduğundan ağırlıkları sorun oluşturmaz. Yönlendirme çubuğu sayesinde evin mahremiyeti kolayca sağlanır ve istenildiğinde iç mekana güneş ışınlarının girmesi için tekrar kullanılabilir.

Kullanım alanına göre farklı boyutlarda ahşap jaluzi çeşitleri vardır.  İç mekanın genişliği ve alıcının istekleri doğrultusunda slatların boyutları değişebilir. Genellikle  50 mm, 25 mm ve 65 mm, slat jaluzi ölçüleri kullanılır. Otomatik (motorlu veya kumandalı) ve manuel modellerde bu ölçüler farklılık gösterebilir.

Genellikle ahşap tonları kullanılsa da beyaz ahşap jaluzi gibi farklı renk seçenekleri de vardır. Daha renkli mutfaklar için açık pembe tonları kullanılabilir. Otantik bir hava estirmek isteyenler için klasik ahşap görünümlü modeller uygun olacaktır. Kapalı mekanlarda ise beyaz renkler kullanmak, genişlik hissi yaratacağından, tercih edilebilir. Elbette bunlar yalnızca öneri, asıl önemli olan sizin hangi model ve rengi seçmek isteyeceğinizdir.

AHŞAP JALUZİ FİYATLARI

Ev dekorasyonunda zevklerden ve pratik kullanımlardan sonra belki de en önemli nokta fiyat konusudur. Ahşap jaluzi fiyatları konusunda net bir değer vermek doğru olmaz. Pencerenin boyutu, kullanılan ürünün kalitesi, üretici veya satıcı firmanın koşulları hatta slat boyutu bile fiyatlandırmanın tek bir bedel üzerinden yapılmasını engeller. Genellikle sipariş üzerine üretildiğinden, kolayca fiyat öğrenebilirsiniz.